Wstęp do żywienia dzieci stanowi ogromny krok dla każdego rodzica. Zaczynamy od drobnych kęsów puree, a z czasem powoli wprowadzamy coraz większą różnorodność pokarmów. Bardzo ważne jest, aby przekarmienie bądź niedożywienie nie stanowiło zagrożenia dla naszego malucha. Jak w takim razie powinno wyglądać właściwe żywienie dziecka w wieku 9 miesięcy? Podstawowe zasady żywienia, bezpieczne produkty oraz kreatywne przepisy – o to wszystko zadbamy w tym artykule.
Podstawowe zasady żywienia 9-miesięcznego dziecka
9-miesięczne dziecko powinno jeść pięć razy dziennie. Każdy z posiłków powinien być zróżnicowany – maluch powinien poznawać różne smaki i konsystencje. Już w tym wieku możliwe jest wprowadzanie większości produktów, z kilkoma wyjątkami – soli, miodu i niektórych gatunków ryb. Dziecko powinno jeść różnorodnie, ale z umiarem. Nie zmuszajmy go do jedzenia, jeżeli nie chce – to może prowadzić do zbytniego rozciągania żołądka i problemów z nadwagą w przyszłości.
Bezpieczne produkty dla malucha
Bezpieczne produkty dla 9-miesięcznego dziecka to przede wszystkim te, które są łatwo strawne i nie stanowią ryzyka zachłyśnięcia. Należy unikać produktów z dużą ilością soli i cukru, co jest zgodne z zaleceniami WHO dla dzieci do drugiego roku życia. Bezpieczne są warzywa i owoce (surowe również, ale dobrze umyte i pokrojone na małe kawałki), kaszki bezglutenowe, mięsa bez kości (duszone, pieczone, gotowane), ryby (po upewnieniu się, że nie zawierają ości), a także produkty mleczne specjalnie przeznaczowane dla niemowląt.
Kreatywne przepisy dla 9-miesięcznych smakoszy
Kuchnia dla najmłodszych nie musi być nudna! Nawet jeśli paleta dostępnych dla naszych maluchów produktów wydaje się ograniczona, to z pewnością możemy wykorzystać ją w pełni, by przygotować apetyczne, zdrowe i ciekawe dania. Jednym z propozycji mogą być na przykład:
- Zdrowe placuszki z dyni – do ich przygotowania potrzebujemy jedynie ugotowanej i rozgniecionej dyni, jajka i mąki ryżowej. Wszystko mieszamy do uzyskania gęstej masy, a następnie smażymy na patelni jak tradycyjne placuszki.
- Kasza jaglana z jabłkiem – do przygotowania tego posiłku wystarczy gotować kaszę wraz z pokrojonym w drobne kawałki jabłkiem. Po ugotowaniu możemy dodać odrobinę masła lub oleju.
- Warzywne purée z indykiem – do przygotowania tego dania potrzebujemy ugotowanych warzyw (np. marchewki, ziemniaki, brokuły) oraz mięsa z indyka. Wszystko blendujemy do uzyskania jednolitej masy.
Przepisy dla 9-miesięcznych smakoszy są różnorodne i kreatywne. Możemy z powodzeniem zastąpić tradycyjne kaszki i mleczka ciekawymi i smacznymi daniami. Dajmy naszym maluchom szansę na rozwijanie swojej palety smaków!
Sprawdź także: